Informationen på denna sida är avsedd för journalister, press och media.Klicka ja för att komma till nyhetsrummet. Klickar du nej kommer du tillbaka till mynewsdesk.com.
Street art-festivalen No Limit ska vara tillgängligt för så många som möjligt. Därför erbjuds guidningar på, arabiska, engelska, persiska, somaliska och svenska. Under årets upplaga av No Limit: Artscape Edition Borås 2020 kommer besökarna att kunna boka guidningar på fem språk. Alla ska kunna ta del av No Limit: Artscape Edition Borås 2020.
Äntligen är det dags för No Limit: Artscape Edition Borås 2020. Du är varmt välkommen på pressvisning lördagen den 19/9 klockan 11:00.
När No Limit: Artscape Edition arrangeras 17–20 september kommer festivalen för första gången helt fokusera på den svenska street art-scenen. Nu är det klart vilka 12 konstnärer som deltar.
När No Limit: Artscape Edition arrangeras i september kommer festivalen för första gången att helt fokusera på den svenska gatukonstscenen. Under No Limits fjärde upplaga är samtliga deltagande konstnärer svenska förmågor.
Årets upplaga av Street art-festivalen No Limit bjuder på flera spännande nyheter. Nu förstorar vi staden och tar oss an Norrby som målarduk för kommande No Limit. Samtliga konstverk under No Limit 2020 kommer att skapas på Norrby och tydligare knyta ihop Norrby med centrum.
Borås Pride släpper idag sin egen låt, speciellt framtagen för årets Pride. Den svängiga låten är skriven Kuba Jasiecki, och premiärspelas på PulsFM. Den går att ladda ner redan nu för att komma i rätt Pride stämning!
Under jubileumsåret 2021, kommer det väl inarbetade konceptet Sommartorsdagarna® i Borås att förlängas och gå på turné till Sandared, Dalsjöfors, Viskafors och Fristad. Sedan staden Borås grundades 1621 har den kontinuerligt utvecklats och växt. Därför är vi glada att presentera den här nyheten där vi firar 400-årsjubileet i hela Borås, säger Fredrik Beckman på Borås TME.
Under firandet av Borås födelsedag, måndagen den 29 juni kl. 12.00, tillkännagavs enligt tradition årets Boråsambassadör. För femte gången hölls tillställningen i Stadsparken men efter högtidstal och utmärkelse bjöds Boråsarna inte på den traditionella födelsedagstårtan. På grund av rådande omständigheter fick invånarna istället följa firandet live via bt.se.Årets ambassadör är Nadim Ghazale och m
Med hänsyn till läget som råder i vårt samhälle och Covid-19 (Corona) är det av yttersta vikt att vi vidtar de åtgärder som krävs för att minimera spridningens omfattning och att vi följer de rekommendationer som myndigheter utfärdat. Därför har arrangören av Borås Pride, RFSL Sjuhärad tagit beslut om att flytta fram årets Borås Pride till 6-8 augusti 2020.
Street art-festivalen No Limit i Borås går in i ett nytt skede. Den 17-20 september 2020 arrangeras festivalen för fjärde gången, men nu tillsammans med organisationen Artscape och under namnet No Limit: Artscape Edition.
Lördagen den 21 september bjuder museer och gallerier i Borås upp till galej. Åtta olika aktörer (4 gallerier och 4 museer) har gemensamma öppettider under dagen och satsar extra på att visa upp sin verksamhet, konsten och skapa en festlig inramning.
Svenska Friidrottsförbundet tillkännagav idag att tilldela Borås och föreningen IK Ymer de svenska mästerskapen i friidrott år 2021. Borås valdes som arrangör av mästerskapet utifrån föreningens och kommunens gemensamma engagemang, den kapacitet som finns på Ryavallen och den kompetens som den arrangerade klubben besitter.
Lagom till sommarens stora friidrottsmästerskap i Borås ska Sveriges största muralmålning stå klar på Ryavallen. Det är boråskonstnären Shai Dahan som ska skapa verket på den nästan 950 kvadratmeter stora väggen.
Under festivaldagarna, 3-10 september, lockade No Limit Street Art 16.700 besökare, det visar en av två sammanfattande undersökningar*. Den mediala spridningen har ökat markant och festivalen får fortsatt mycket höga betyg kring ”kund”-nöjdhet.
Efter den första festivalen 2014 blev vi kontaktade av representanter för Google Cultural Institute*, med en önskan om att ha med No Limit i en specifik release kring Street Art. Den 17 mars 2015 släpptes verken från festivalen 2014 som en online-utställning hos Google och nu är det dags igen.
Onsdagen den 27 september firade Turistorganisationerna i Boråsregionen Turismens dag med ett frukostseminarium på Sinnenas Hus i Borås. Där uppmärksammades också vinnaren av utmärkelsen Årets Turismprofil.
This morning AnonyMouse opened a raps och oliv station in central Borås. From No Limit Street Art we´re more than happy that the mice have embraced our environmental diploma and invested in renewable energy sources.
Tonight two shops secretly opened up. Perla´s Textiles and Volhe´s treasure chest is now part of the every day business in the city of Borås. It´s a creation of the artist/artists AnonyMouse and part of the No Limit Street Art festival.
På söndag börjar No Limit Street Art Borås, officiellt, och pågår sedan till den 10 september. Det är tredje gången festivalen arrangeras och internationellt kända konstnärer från hela världen skapar allt ifrån installationer till väggmålningar upp till över 30 meter höga.
Inför 2017 års upplaga utökades festivalen till åtta dagar och nu kompletteras målningarna med fler än 150 programpunkter med upplevelser. Det blir alltifrån musikunderhållning, prova på-aktiviteter till workshops, föreläsningar, dans och mängder av guidningar.
När du väljer att skapa ett konto och följa ett nyhetsrum kommer dina personuppgifter behandlas av oss och av ägaren av nyhetsrummet för att du ska kunna motta nyheter och uppdateringar enligt dina bevakningsinställningar.
För att läsa mer om detta, var vänlig läs vår Integritetspolicy för Användare vilket berör vår behandling av dina personuppgifter, och Integritetspolicy för Contacts som berör behandlingen av dina personuppgifter från ägaren av nyhetsrummet du följer.
Vänligen notera att våra Användarvillkor gäller alla våra tjänster.
Du kan dra tillbaka ditt samtycke när som helst genom att avregistrera dig eller genom att ta bort ditt konto.
Mejl skickat till __email__. Klicka på länken i mejlet för att följa Borås TME.